19.08.2010

BOOKS MAKE FRIENDS and FRIENDS MAKE BOOKS

„Jesteśmy dziećmi z całego świata i wszyscy kochamy książki”.


Jest to motto naszego projektu o książkach i przyjaźni. Wzięły w nim udział dzieci w wieku 6-12 lat z 8 europejskich krajów oraz gościnnie uczestniczyli uczniowie z amerykańskiej szkoły w Maine (USA).

Podstawowym założeniem projektu była popularyzacja współczesnej literatury dla dzieci, rozwijanie kreatywności uczniów oraz miłości do książek i czytania. Nie mniej ważne było nawiązanie kontaktów z dziećmi z innych części świata, a także poszerzenie wiedzy na temat kultur innych narodów. W wyniku realizacji projektu utworzyliśmy „rodzinę” współczesnych książek dla dzieci z różnych krajów i razem napisaliśmy swoją opowieść. Podczas wspólnej pracy, ogromnego zaangażowania i częstych kontaktów wszystkich uczestników zaprzyjaźniliśmy się i obecnie realizujemy kolejny projekt.

Nasze ulubione książki


Na początku wszyscy uczestnicy przedstawili się, zaprezentowali swoje szkoły i miasta. Następnie dzieci odwiedziły różne miejsca związane z książką: księgarnie, biblioteki szkolne i miejskie (poznaliśmy także bibliobus z Lublany), gdzie zapoznały się z procesem powstawania i budową książki. Później każda grupa projektowa wybrała jedną książkę współczesnego autora swojego kraju i nad nią pracowała. Dzieci czytały, omawiały, ilustrowały, tworzyły prezentacje, komiksy, brały udział w konkursach. W dowolny sposób interpretowały treść książki. Był maraton czytelniczy oraz konkurs pięknego czytania, zorganizowano teatr lalek, teatrzyk kukiełkowy i teatr cieni. Wszystkie działania były dokumentowane (filmy, fotografie, opisy), opracowywane i umieszczane na TwinSpace oraz blogu w formie ciekawych i różnorodnych elektronicznych prezentacji. Ponadto wszyscy udostępnili swoje książki innym grupom. Opracowali ich streszczenia i utworzyli na ich podstawie komiksy w języku angielskim. Pozostali zapoznawali się z nimi, porównywali i dzielili się wrażeniami.


Najtrudniejszym zadaniem, ale chyba najbardziej ekscytującym było napisanie wspólnej książki. Razem z naszymi partnerami podjęliśmy decyzję, że bohaterowie naszych narodowych książek udadzą się w wirtualną podróż do krajów przyjaciół. Wspólnie zdecydowaliśmy kto dokąd pojedzie. Książkowi bohaterowie odwiedzili nasze szkoły, miasta i regiony, gdzie przeżywali ciekawe przygody. Każdy kraj stworzył indywidualną historię w której jednocześnie promował swoją małą ojczyznę oraz tworzył własną fabułę. Przygody wszystkich bohaterów naszych opowieści umieściliśmy w jedne książce. Powstała niesamowita baśń pt. „Friendship travels around the World”. Każdy rozdział książki opowiada o innym kraju oraz opisuje przygody innych bohaterów.Nasza grupa projektowa to uczniowie klasy III, a miejscem, gdzie najczęściej spotykaliśmy się pracowaliśmy pod opieką nauczyciela bibliotekarza była Biblioteka – Szkolne Centrum Informacyjne. Po długich poszukiwaniach i dyskusjach zdecydowaliśmy, że książką, którą zaprezentujemy naszym partnerom będzie „Piątka z Zakątka” – Krystyny Drzewieckiej. Jest to zabawna opowieść o świecie widzianym oczami dziesięcioletniego chłopca. Opisuje zabawne perypetie czwórki przyjaciół (i psa) w domu i szkole, opowiada ciekawe przygody oraz porusza problemy małych i dużych: rodziców, nauczycieli i kolegów z klasy.

Wspólnie przeczytaliśmy wybraną książkę, napisaliśmy krótkie streszczenia poszczególnych rozdziałów, zilustrowaliśmy je oraz wykonaliśmy komiks. Malowaliśmy bohaterów opowiadania, ich szkołę i przygody. "Piątka z Zakątka" tworzyła grupę, która wybrała dla siebie nazwę, więc przeprowadziliśmy konkurs na logo organizacji. Dla uczniów klas III zorganizowaliśmy konkurs pięknego czytania fragmentów naszej książki oraz mini konkurs znajomości utworu. Jeden z rozdziałów „Piątki z Zakątka” opowiadał o marzeniach i planach na przyszłość jej bohaterów, więc my także, za pomocą programu Paint, pokazaliśmy nasz wymarzony przyszły zawód. „Wielcy Polacy” to rozdział opowiadający o naszych narodowych bohaterach, których przedstawiliśmy naszym partnerom w prezentacji PowerPoint. Inna grupka uczniów przygotowała prezentację o Warszawie – rodzinnym mieście bohaterów naszej książki.


Napisaliśmy list do Pani Krystyny Drzewieckiej - autorki „Piątki z Zakątka”, w którym opowiedzieliśmy o naszym projekcie i poprosiliśmy o autograf. Nie musieliśmy długo czekać na odpowiedź. Pani Krystyna napisała do nas bardzo ciepły list, gorąco pozdrowiła wszystkich uczestników projektu, przysłała nam autograf i zdjęcie Bobika - prawdziwego psa, jednego z bohaterów książki.
Przeprowadziliśmy w szkole plebiscyt na ulubione książki uczniów, nauczycieli i rodziców. Wyniki zaprezentowaliśmy na blogu. Opracowaliśmy prezentację o książkach naszych przyjaciół i pokazaliśmy ją naszym kolegom. Zorganizowaliśmy wystawę, pokazującą projekt i jego uczestników, opisaliśmy nasze działania na szkolnej stronie internetowej i w gazetce szkolnej.
Wspólnie z naszymi partnerami podjęliśmy decyzję, że bohaterowie naszych książek udadzą się w wirtualną podróż do krajów naszych przyjaciół. Nasza animowana opowieść przedstawiała przygody francuskiego Toumisa w Polsce.


Bohater francuskiej książki - Toumis to rodzaj skrzata lub krasnala. Wymyśliliśmy więc, że opowiemy naszym partnerom o wrocławskich krasnoludkach (rzeźby krasnali umieszczone w różnych miejscach w całym Wrocławiu – stolicy naszego województwa). Przygotowaliśmy prezentację i opowiadanie. W naszej części wspólnej książki wrocławskie krasnale zaprosiły swojego francuskiego kuzyna do Polski i przeżyły wspólne przygody poznając jednocześnie wybrane miejsca naszego kraju.


Projekt realizowany był w Multimedialnym Centrum Informacyjnym wyposażonym w pięć stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu oraz tablicę interaktywną. Uczniowie opracowali prezentacje multimedialne (także animowane), pokazy slajdów, filmy, nauczyli się komunikować za pomocą Internetu oraz poznali sztukę pisania bloga. Doskonalili umiejętność poszukiwania i selekcjonowania informacji pozyskanych z Internetu i innych źródeł. Nauczyli się posługiwania wieloma narzędziami technologii informacyjno-komunikacyjnej: komputer, skaner, aparat cyfrowy, kamera, tablica interaktywna. Poznali programy i narzędzia do tworzenia filmów, pokazów slajdów, rysowania i edycji grafiki, udostępniania prezentacji i dokumentów online: PowerPoint, Paint, IrfanView, Picassa, GoogleMap, Slide, RockYou, YouTube, PhotoSnack, Sketchfu, SlideShare, SlideBoom, Issuu, Calameo.

Podczas projektu uczestnicy poznali książki naszych przyjaciół. Zaprezentowali też naszą opowieść w formie elektronicznej książki. Są współautorami międzynarodowego e-booka, z czego są bardzo dumni. Nauczyli się promować swoją małą ojczyznę w Internecie. Zebrali mnóstwo materiałów, z których wykonaliśmy wystawy, prezentacje i pokazy. Stali się codziennymi gośćmi w bibliotece, zachęcali do odwiedzin kolegów, nawet tych stroniących od książki.

 Osiągnięte rezultaty, wypracowane materiały:

1. Materiały zgromadzone na platformie TwinSpace: http://new-twinspace.etwinning.net/web/p25558/home
2. Wspólnie stworzony blog projektu: http://booksmakefriends.blogspot.com
3. Wspólne dzieło wszystkich uczestników – elektroniczna książka (e-book) pt. „Friendship travels around the World”.
4. Animowany komiks w języku angielskim „Przygody Toumisa w Polsce”.
5. Elektroniczne albumy fotograficzne, pokazy slajdów, komiksy.
6. Prezentacje multimedialne na temat książek, szkół, miast, ciekawostek regionalnych.
7. Scenariusz konkursu pięknego czytania.
8. Zestaw pytań konkursowych dotyczących znajomości książki „Piątka z Zakątka” Krystyny Drzewieckiej.
9. Zestaw tematycznych materiałów elektronicznych do tablicy interaktywnej.
10. Nawiązanie współpracy z 8 szkołami w 8 krajach.
11. Prace plastyczne, plakaty.
12. Interpretacja książek w wersji elektronicznej.
13. Informacje na szkolnej stronie internetowej, portalach miejskich, w gazetce szkolnej.

Uczniowie poznali świat książek współczesnych dla dzieci i młodzieży swojego kraju i innych państwach. Poszerzyli swoją wiedzę i zrozumienie różnic kulturowych między ludźmi na świecie. Poznali budowę i proces powstawania książki, wzięli udział w konkursach i kursach e-learningowych. Rozwinęli swoją miłość do książek i świadomość wartości czytania. Udoskonalili swoje umiejętności posługiwania się narzędziami technologii informacyjno-komunikacyjnej. Podczas wspólnej pracy nawiązali przyjaźnie z innymi uczestnikami projektu.


Program i platforma eTwinning jest znakomitym miejscem wymiany informacji pomiędzy uczniami z różnych krajów. Podniesienie umiejętności związanych z wykorzystaniem nowych technologii, pogłębienie znajomości realiów krajów europejskich oraz zdobycie umiejętności planowania, decydowania i odpowiedzialnego wykonywania zadań to są oczywiste korzyści, jakie niesie ze sobą uczestnictwo w projekcie. Niebagatelne znaczenie ma także doskonalenie języka angielskiego dzięki konieczności porozumiewania się za pomocą e-maili, tworzenia anglojęzycznych prezentacji, filmów, czy pisania wspólnego bloga.


Kontynuujemy współpracę z partnerami i wspólnie realizujemy kolejne projekty. Uczniowie bardzo polubili tworzenie prezentacji, pisanie bloga oraz programy graficzne i często wykorzystujemy te narzędzia.

Książka, którą wspólnie napisaliśmy, zawiera historie wszystkich 9 grup zaangażowanych w projekt. Bohaterowie naszych książek odwiedzają poszczególne kraje i za ich pośrednictwem dzieci poznają ciekawe miejsca, zabytki, życie szkół i uczniów w krajach partnerskich. Książka stała się swoistym podręcznikiem edukacji europejskiej dla naszych dzieci.


Projekt „BOOKS MAKE FRIENDS and FRIENDS MAKE BOOKS” zdobył szereg nagród:
  • II miejsce w konkursie na najlepszy projekt eTwinning w Słowacji, 
  • I miejsce w konkursie na najlepszy projekt eTwinning w Słowenii,
  • I miejsce w konkursie "eTwinning w szkolnej bibliotece" w Polsce.
Otrzymał Odznakę Jakości Narodowych Biur: Bułgarii, Islandii, Polski, Rumunii, Portugalii, Słowacji, Słowenii. Otrzymał Europejką Odznakę Jakości.